Background

Merak Edilenler

Ürünlerimiz hakkında merak edilen tüm sorular ve cevapları burada...

S.S.S.

Sık Sorulan Sorular

Ürünlerimiz hakkında sık merak edilen tüm sorular ve cevapları burada.

Ömür boyu boya koruma var mıdır?
Hiçbir boya koruma sınırsız ve /veya süresiz koruma sağlamaz. Aracın orijinal boyası ve üstündeki verniği dahi zamanla zayıflar, solar ve aşınır. Boya koruma uygulamasından sonra aracınız çizilmez ve tüm dış etkenlere karşı korunur şeklindeki açıklamalar da abartılı ve gerçek dışı açıklamalardır. Boya koruma uygulaması araç boya yüzeyinde şeffaf bir vernik cila tabakası oluşturur. Aracın orijinal verniği ve boyası gibi bu da çizilebiliyor.

Peki, boya koruma neyi koruyor?
Boya koruma uygulaması boya yüzeyinin maruz kaldığı dış etkenlerden kaynaklı olumsuzluklar karşısında kendisi çiziliyor fakat orijinal boyayı koruyor.

Kışlık cam suları hangi dereceye kadar donmayı engeller, üzerinde yazan dereceler doğru mu? Cam suları cam sileceklerini sertleştirir mi?
Özellikle merdiven altı imalatı olarak bilinen ve hiçbir standardı olmayan ürünler sağlığa zararlı olmasının yansıra, silecek lastiklerini sertleştirir ve camların çizilmesine neden olur. Bu ürünler yerine alkol ve gliserin içerikli hoş kokulu, temizleyici katıklı, ve donmama garantisi olan Wieberr Antifrizli Cam suyunu kullanın.

Aracımın boya yüzeyinde dalgalanma ve harelenmeler neden oluşur?
Boya yüzeyinde dalgalanmalar , matlık , haralenme gibi sorunlar profesyonel olmayan servislerde asitik ürünlerle araç yıkamaları sonrasında , pasta cila adı altında anılan işlemler sonrasında oluşur.

Kış ve yaz aylarında kullandığımız sağlığa zararlı cam sularını nasıl ayırt edebiliriz?
Bazı yerli cam sularında, alkol pahalı olduğundan dolayı, suda donmayı engellemek amacıyla metanol kullanılır. Metanol son derece zehirli akışkan bir sıvıdır ve bütün organik çözücülerde her oranda çözünür. Az miktarda metanol dahi canlı organizmalar ve çevre için tehlike yaratır. Örneğin 10 gr metanol saf kullanıldığında insan için ölümcül tehlike yaratabilir.

Metanol içeren cam suları kullanım esnasında bir kısmı buharlaşarak hava kanallarından içeriye geçerek özellikle bebeklere ve hamile kadınlara zarar vermektedir. Uzun süreli kullanımda araç içindekilerinin sağlığına zamanla zarar verir.Araç yüzeyinde kalıcı zararlara ve bozukluklara neden olabilir. Özellikle merdiven altı imalatı olarak bilinen ve hiçbir standardı olamayan bu içerikli ürünler sağlığa zararlı olmasının yansıra, silecek lastiklerini sertleştirir ve camların çizilmesine neden olur. Keyifli ve güvenli bir sürüş için Metanol içerikli ürünlerden kaçınmanızı öneriyoruz. Bu ürünler yerine alkol ve gliserin içerikli hoş kokulu, temizleyici katıklı, ve donmama garantisi olan Wieberr Antifrizli Cam suyunu kullanın.

Kuş pisliği boyayı yakar mı? Eğer yakmışsa yanan boyalı yüzey eski haline döner mi? Yakmaması için önlem alınabilir mi ?
Evet kuş pislikleri boyayı yakar Kuşların pislikleri genel de asitlidir. Kuş pisliği, özellikle kızgın güneş ışınları altında, çok hızlı bir reaksiyon yaratarak önce boyanın en üst tabakası olan vernik tabakasını tahrip eder, daha sonra da renkli tabakayı parçalar. Yüzey yanmış ve çatlamışsa boya işlemi yapılmadan bu boya hasarlanması giderilemez. Kuş pisliği boya koruma olan bir boya yüzeyinde size sadece zaman kazandırır, asla sürekli bir koruma sağlamaz.Kuş pisliğinin koruma olmayan boya yüzeyine hasar verme süresi 2 saat ile 6 saat arasında değişirken gerçek boya koruma işlemi yapılmış boya yüzeylerinde bu süre bir haftaya kadar artar.

Koltuklara dökülen sıvılar,(kola , süt, çocuk idrarı, kusmuk vb…) döşemeye sızması engellenir mi? Ne kadar süre ile engellenir?
Engellenebilir, araç sıfır ise koruma işlemi hemen yapılabilir ancak araç ikinci el bir araç ise bu işlem öncesinde aracın koltukları detaylı iç temizleme hizmetine tabii tutulmalıdır.

Otomobilin içine dökülen süt kokusu çıkar mı?
Evet çıkar. Ancak söz konusu sıvıya maruz kalan bölge örneğin araç tabanı ise, aracın taban kaplamaları komple sökülerek çıkarılmalı ve metal aksama kadar inilmelidir.

Boya Koruma boyanın ömrünü uzatır mı?
Boya Koruma araç boyasının ömrünü uzatır. Ancak şu anda piyasada basit yıkama istasyonlarında bile boya koruma işlemleri yapılır görselleri var ve bu hizmetler satılmaya çalışılıyor. Önce gerçek boya koruma ne demek bunu bilmek ve anlamak gerekli. Pırıl pırıl parlayan her boya yüzeyine, boya koruma yapılmış anlamı çıkarmamak gereklidir.

Bitkisel Organik